Nyheder / 29. maj 2026
Elevadgang og brugeroprettelse

Lige en påmindelse om, at brugeroprettelse skal ske via invitationslink, som læreren finder under "Administration". Det skal altså bruges ved elevers første login på web-stederne.
I den seneste tid har vi fået en del henvendelser om problemer ved login, og det viser sig som regel, at eleverne ikke tidligere har været logget ind og derfor ikke er oprettet i systemet, så de skal altså bruge invitationslinket for at komme i gang.
Her i eksamensperioden er TJEK-opgaverne et godt materiale både til vikar-timer og til timer, hvor faglokaler er optaget af prøverne. Der er opgaver til de fleste emner, men også sæt med blandede opgaver.
Til vikartimerne er det vigtigt at sørge for, at vikaren har fået invitationslinket til elever, som endnu ikke er oprettet.
Del dette
Tip: Hold dig ajour med hvad der sker på Tjek-webstederne ved at tilmelde dig vores nyhedsbrev.